William Lyon Mackenzie King
William Lyon Mackenzie KingDecember 17, 1874 - July 22, 1950
William Lyon Mackenzie King, PC, OM, CMG (December 17, 1874 – July 22, 1950), also commonly known as Mackenzie King, was the dominant Canadian political leader from the 1920s through the 1940s. He served as the tenth Prime Minister of Canada from December 29, 1921 to June 28, 1926; from September 25, 1926 to August 7, 1930; and from October 23, 1935 to November 15, 1948. A Liberal with 22 years in office, he was the longest-serving Prime Minister in Canadian history. Trained in law and social work, he was keenly interested in the human condition (as a boy, his motto was "Help those that...

Another quotes from William Lyon Mackenzie King

Similar authors to William Lyon Mackenzie King

Stockwell Day
Stockwell DayAugust 16, 1950 -
Stockwell Burt Day, Jr., PC (born August 16, 1950) is a former Canadian politician, and a member of the Conservative Party of Canada. He is a former cabinet minister in Alberta, and a former leader of the Canadian Alliance. Day was MP for the riding of Okanagan—Coquihalla in British Columbia and the president of the Treasury Board. He was widely seen as a prominent voice for social conservatives within the Conservative Party. On March 12, 2011, Day announced that he would not be seeking re-election in the 2011 federal election....
Charlotte Whitton
Charlotte WhittonMarch 8, 1896 - January 25, 1975
Stephen Harper
Stephen HarperApril 30, 1959 -
Stephen Joseph Harper, PC MP (born April 30, 1959) is a Canadian politician who is the 22nd and current Prime Minister of Canada and the Leader of the Conservative Party. Harper became prime minister in 2006, forming a minority government after the 2006 election. He is the first prime minister to come from the newly reconstituted Conservative Party, which formed after a merger of the Progressive Conservative Party and the Canadian Alliance. Harper has been the Member of Parliament (MP) for the riding of Calgary Southwest in Alberta since 2002. Earlier, from 1993 to 1997, he was the MP for...